Harpuşta

Harpuşta, dış etkenlere karşı açık duvarların ve çatı parapetlerinin üzerini örterek yağmur ve karın birikmesini engelleyen yapı elemanıdır. Eğik düzlemi sayesinde suyun yanlardan akmasını sağlar. Özellikle çatı parapetinde bina yalıtımı sebebi ile oldukça yaygın uygulanır. Genellikle söve ve küpeşte terimleriyle karıştırılır. 

Kelime kökeni farsçadan gelir. Har eşek, puşte ise sırt anlamına gelmektedir. 

Metal harpuşta.

İşlevi

Yapılar açık havada üst kısmı korunmadan bırakılırsa yağmur ve kar suyu birikerek mukavemeti azaltır. Don sebebi ile de yapıda çatlaklar oluşur. Bu nedenle duvar üstünü kapsayacak şekilde 10-15 cm yüksekliğinde harpuşta yerleştirilir.

Çeşitleri:

Harpuşta çeşitleri.

Çeşitleri kullanım yeri ve malzemesine göre çeşitlilik gösterir. Üst kısmı tek yöne, çift yöne eğik yada bombeli şekillerde olabilir.

  • Tek Eğimli
  • Çift Eğimli
  • Tonozlu

Malzemeleri

Kullanım yerine göre çeşitli malzemelerden üretimi yapılabilir. Harpuşta, taş, beton, mozaik, mermer, metal, tuğla, XPS köpük ve EPS köpük ve dekorasyon amaçlı da ahşap malzemelerden üretilebilir. Günümüzde yaygın olarak XPS (Ekspande Polistiren) ve EPS (Ekstrüde Polistiren) köpük kullanılr.  Bazı malzeme detaylarını aşağıda görebilirsiniz.

Taş Harpuşta:

Taş harpuşta detay çizimi.

Daha çok park bahçe duvar üstlerinde karşımıza çıkar. Kolay işlenebilir olması taşları iki tarafa yada tek tarafa eğimli şekil verebilmemiz için önemlidir. Taş harpuştalar duvarlara beton harç ile sabitlenir.

Beton ve Mozaik Harpuşta:

Beton harpuşta ölçüleri ve yüksekliği.

Beton ve mozaik harpuştanın üretimi için tahta kalıplar kullanılır. Duvar üstüne oturtulduktan sonra kalıplar çıkartılır. Montajından sonra izolasyon ve uygun bir kaplama yapılmalıdır.

Alüminyum ve Sac Harpuşta:

Alüminyum harpuşta detayı.

Giydirme cephe ile birlikte alüminyum ve sac harpuşta çok kullanılır. Üzerinde biriken su duvara ulaşmaması için duvardan 10-15 cm daha geniş üretilir. Metal parçaların uçları kıvrılarak suyun duvarla temas etmesi engellenir ve dübelle duvara sabitlenir.

Metal Harpuşta Detayı

Malzeme ve kullanım yerine göre detay çizimleri de farklılık göstermektedir. Aşağıda birleşim detaylarını görebilirsiniz.

detay
harpusta detay

Daha çok terime göz atmak için sözlüğe dönebilirsiniz.