Avangard (Avant-Garde)

Avangard kelime anlamıyla Fransızca’da (avant-garde) askeri bir ilerlemenin en öndeki parçası demektir. Ancak, kültür, sanat ve politikada, zamanın ötesinde ve yenilikçi kişiler ve deneysel işler anlamında kullanılır.

Avangard mimari yapı örneği.

Zamanla farklı anlamlar kazanan “Avangard”, günümüzde genelde dekorasyon, mobilya, giyim stili olarak da kullanılır.

Sanat, Mimarlık ve Tarihçe

Ana akım düşünceleri reddeden ve geleneksel mimarlık anlayışının sınırlarını zorlayan mimari ayrılıkçığı kapsar. Yeni gelişmelerle ve bir türün kabul görmesiyle farklılaşır. Örneğin modernistler, 20. yy başlarında  avangard olarak adlandırılırken, 1970’lerde modernizm, tercih edilerek, sıkça uygulanan bir mimari akım haline gelmiştir.

Bazıları avangardın, modernizmden kalan bir miras olarak görür. Başlangıçta varlığını ortaya koymuş fakat daha sonra ana akımın bir parçası haline gelmiştir. Avangard mimarlar çoğu kez yaptıkları işlerle değil manifestoları ile özdeşleştirilmiştir.

Bunların yanı sıra, Rus Konstrüktivizmi, mühendislikten esinlenerek geometrik süslemesiz yapılar üreterek avangardın en ilerici akımlarından birisi olmuştur.

Avangard Dekorasyon Nedir?

Yenilikçi ve özgürlükçü düşünce ile oluşturulan bu stil, ülkemizde klasik tarz ile beraber benimsenmiş ve yorumlanmıştır. Avangard dekorasyonu ihtişamlı, şaşalı ve zenginlik gösteren, nostaljik his yaratıp geçmişi günümüze getiren bir tarz olarak da tanımlayabiliriz. 

Dantelli işlemeli yatak odalarından gösterişli salonlara kadar her yerde bu lüks tarzın örneklerini görebiliriz. 

Avangard Mobilya Nedir?

Bu dekorasyon tarzında klasik mobilyalar formları ve kalıpları farklılaşarak karşımıza çıkıyor. Yaldızlı, varaklı ve altın işlemeli avangard mobilyalar bu tarz için en önemli unsurlardandır. Bunların yanı sıra varaklı, yaldızlı tablolar, parıltılı avizeler gibi dekor ürünleri de göze çarpar. 

Avangard tarz mobilyalar detaylı el işçiliğine ve kaliteli kumaşlara sahiptir. Bu nedenle fiyatları oldukça yüksektir. 

Başka mimari akım veya terimleri öğrenmek için sözlüğe göz atın.